Pesë simptoma të zakonshme të kancerit që ne i anashkalojmë

schedule08:55 - 26 Shkurt, 2021

schedule 08:55 - 26 Shkurt, 2021

Kanceri zakonisht është i vështirë të diagnostikohet herët, sepse disa simptoma të zakonshme nuk shkaktojnë ndonjë problem ose dobësi të përgjithshme dhe të ngjashme. Kjo është arsyeja pse njerëzit nuk e shohin atë.

Revista ndërkombëtare Express vëren se mjekët që morën pjesë në një sondazh të kryer, zbuluan pesë simptoma të papritura të rritjes së tumorit, për të cilat shumica dërrmuese e njerëzve nuk u intereson.

Ndër këto pesë simptoma: vështirësi në gëlltitje të ushqimit, e cila mund të tregojë kancer të ezofagut, rënie të qepallave, që tregon rritjen e një tumori në mushkëri, ngjirje të zërit dhe kancer të laringut.

Mjekët rekomandojnë që të konsultoheni me një specialist në rast se gazrat nuk zhduken, sepse kjo mund të tregojë kancer të vezoreve. Kushtojini vëmendje ngjyrës së urinës: ngjyra kafe e errët mund të tregojë kancerin e pankreasit, ndërsa ngjyra e kuqërremtë e urinës mund të shkaktohet nga kanceri i veshkave, fshikëzës ose prostatës.

Është raportuar se mjeku i famshëm rus, Alexander Miasnikov, kishte njoftuar më parë se mpiksjet e gjakut të formuara, mund të tregojnë kancer. Prandaj, ai këshilloi, në rast të një mpiksje gjaku, t’i nënshtrohej një ekzaminimi gjithëpërfshirës për të përcaktuar shkakun e tij dhe për të përjashtuar kancerin. l.k/abcnews.al