Pesë lloje ushqimesh që krijojnë varësi, mjekët pohojnë se janë më të këqija se cigaret

schedule21:02 - 5 Dhjetor, 2022

schedule 21:02 - 5 Dhjetor, 2022

Psikologët nga Universiteti i Miçiganit dhe “Virginia Tech” renditën pesë ushqime shumë të varura dhe rezultatet e këtij studimi u publikuan në revistën “Addiction”.

Sipas mendimit të tyre, ushqimi shumë i përpunuar që përmban ‘aditivë’ është pothuajse po aq i varur sa edhe cigaret dhe duhani.

Dashamirët e ëmbëlsirave do t’ju thonë se janë “të çmendur” për çokollatën dhe se ajo vepron si “drogë” për ta, i qetëson kur janë të stresuar, u ngre humorin dhe u jep një ndjenjë të fortë kënaqësie pas konsumimit. Ekspertë të shumtë kanë konfirmuar se vërtet ekziston ushqimi që shkakton varësi në trupin tonë dhe ja më i rrezikshmi…

Kështu ata veçuan pesë ushqime që ju bëjnë praktikisht të ndjeni një krizë abstinence kur nuk i merrni, konkretisht: patate të skuqura, akullore, copa pule, ëmbëlsira dhe patate të skuqura.

Shkenca erdhi në këto rezultate bazuar në kriteret e përdorura në vlerësimin e varësisë nga duhani. Konsumimi i rregullt i ushqimeve të pashëndetshme dhe të përpunuara mund të çojë në mbingrënie kompulsive, sepse ushqime të tilla, si nikotina, ndikojnë në humorin dhe shëndetin e përgjithshëm./abcnews.al