Përzierja e këtyre pijeve bën mrekulli në shëndetin tuaj

schedule22:38 - 2 Tetor, 2022

schedule 22:38 - 2 Tetor, 2022

Kombinimi i mjaltit dhe kanellës është veçanërisht i rëndësishëm për problemet e zemrës, dhe rekomandohet që të konsumoni këtë përzierje të shpërndarë në një copë bukë çdo mëngjes

Këtu janë tri probleme të rëndësishme që zgjidh ky kombinim i mrekullueshëm.

Ul kolesterolin

Shkenca moderne mjekësore e njeh mjaltin si një mjet shumë efektiv për trajtimin e të gjitha llojeve të sëmundjeve dhe pa komplikime. Në një filxhan me ujë të ngrohtë prej 200 mililitra, përzieni 2 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë.

Pini këtë përzierje në mëngjes dhe mbrëmje. Marrja e rregullt shëron edhe artritin kronik.

Studimet e fundit nga Universiteti i Kopenhagës zbuluan se pacientët të cilët e morën këtë përzierje shtatë ditë para mëngjesit e zvogëluan ndjeshëm dhimbjen e tyre, dhe pas një muaji të marrjes së kësaj përzierje, ata tashmë mund të ecnin pa dhimbje.

Në një tas të madh qeramike, përzieni 2 lugë mjaltë dhe 3 lugë kanellë, pastaj shtoni 400 mililitra ujë të ngrohtë në këtë përzierje.

Konsumoni dy herë në ditë para mëngjesit dhe para drekës në sasi të barabarta. Ky kombinim zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak deri në 10 për qind brenda dy orësh.

Kundër baktereve

Për të zgjidhur inflamacionin e vazhdueshëm të fshikëzës dhe bakteret e grumbulluara në urinë, së pari përzieni 2 lugë kanellë me një lugë mjaltë natyral. I përziejmë mirë, pastaj i hedhim 200 mililitra ujë të vakët.

Konsumoni të paktën dy herë në ditë, në mëngjes dhe mbrëmje.

Rënia e flokëve

Bëni një maskë flokësh nga 1 lugë vaj ulliri, 1 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë.

Para se të filloni të lani flokët, aplikojeni këtë përzierje në rrënjën e flokëve dhe lëreni të qëndrojë për të paktën 15 minuta. Më pas shpëlajini flokët me ujë të vakët.