Përmbytje në Jug të Francës, vërshime në disa zona

schedule10:25 - 10 Gusht, 2018

schedule 10:25 - 10 Gusht, 2018

Përmbytjet e mëdha në jug të Francës kanë detyruar evakuimin e 1600 personave. Shumica  e tyre  janë vendosur nëpër kampe. Skuadrat zjarrfikese, policia  te mbeshtetura edhe nga 4 helikoptere kane ndihmuar ne evakuimin e banoreve te rrezikuar.

Ata, po ashtu, autoritetet kanë njoftuar për zhdukjen e një burri gjerman 70 vjeç, i cili ishte duke drejtuar fëmijët në njërin nga kampet ku strehohen te rrezikuarit.

Zonat më të prekura nga vërshimet janë, Gard, Ardek dhe Drome.

Ministria e Brendshme e Francës ka njoftuar përmes një deklarate se 8 rajone në jug dhe juglindje janë vënë në gjendje të jashtëzakonshme. /abcnews.al