Përleshje mes kurdëve dhe luftëtarëve të Asadit në Siri, 25 të vdekur, mes tyre një grua

schedule14:01 - 26 Shtator, 2023

schedule 14:01 - 26 Shtator, 2023

Njëzet e pesë persona janë vrarë në përleshjet midis kurdëve dhe luftëtarëve besnikë ndaj qeverisë së presidentit sirian Bashar al-Assad në Siri.

Forcat Demokratike Siriane (SDF, një koalicion i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara) njoftuan sot se ata “kishin dëbuar persona të armatosur të regjimit që hynë në komunitetin Deyban”, në provincën Deir Ezzor.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, përleshjet që shpërthyen dje dhe vazhduan deri në mëngjesin e sotëm, shkaktuan 21 të vdekur në radhët e luftëtarëve pro regjimit dhe tre në anën e SDR.

Mes viktimave është edhe një grua.

/abcnews.al