Përfundon seanca për shqyrtimin e propozimit francez në Maqedoninë e Veriut

schedule19:01 - 14 Korrik, 2022

schedule 19:01 - 14 Korrik, 2022

Pas një dite me shumë tension përfundon seanca parlamentare e thirrur për shqyrtimin e propozimit francez.

Presidentja e KE-së Ursula Von der Leyen ishte mysafire e cila shprehu gadishmërinë e BE-së, si dhe garantoi se gjuha maqedonase nuk cenohet nga ky propozim.

Më pas, pas një pauze seanca vazhdoi me tone të ashpra nga ana e deputetëve opozitar maqedonas, e situata kulmoi atëherë kur fjalën e mori Kryeministri Kovaçevski.

Opozita u bë aq shumë zhurmuese sa që, kryeminstri lëshoj seancën. Në ndërkohë Mickoski ndodhej jasht parlamentit me protestuesit.

Seanca parlamentare do të vazhdojë nesër ditën e premte ora 11./Alsat