Përfundon pas 3 orësh takimi mes Presidentit të KiE dhe Xi Jinping, çfarë u diskutua

schedule11:04 - 1 Dhjetor, 2022

schedule 11:04 - 1 Dhjetor, 2022

Gjatë takimit në Pekin, i cili zgjati rreth tre orë, presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, “theksoi se BE-ja beson se Kina, si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do t’i kërkojë  Rusisë të respektojë parimet themelore të Kartën e OKB-së.

Gjithashtu, Michel se Kina do të luajë një rol kyç në përfundimin e luftës në Ukrainë.

Të dy liderët theksuan se kërcënimet bërthamore janë të papërgjegjshme dhe shumë të rrezikshme, shpjegoi zëdhënësi i Michel, Barend Leyts në fund të takimit mes presidentit të Këshillit të BE-së dhe Xi Jinping.

/abcnews.al