Përfitimet e vajit të kajsisë

schedule18:47 - 16 Mars, 2021

schedule 18:47 - 16 Mars, 2021

Shumë gjëra janë bërë me kajsi dhe ato gjenden të freskëta për tu ngrënë direkt, lëngu i shijshëm i dhe reçeli i kajsisë, i cili përdoret zakonisht në tryezat e mëngjesit.

Kajsitë janë të pasura me elemente të dobishëm për trupin, kështu që uji përbën përqindjen më të madhe të peshës së tij me më shumë se 82%, dhe është i pasur me shumë vitamina me një përqendrim të lartë si vitamina A, B1 dhe C, dhe përmban shumë acide të tilla si acidi oleik, dhe gjithashtu përmban një përqindje të madhe të fibrave.

Vaji i kajsisë është një nga vajrat me dendësi të ulët, pra është i lehtë dhe është një nga vajrat thelbësorë me aromë dhe nxirret nga farat e ëmbla të frutave të kajsisë dhe është një nga vajrat më të pasur me vitaminën A dhe ka një vlerë të ulët aciditeti në krahasim me vajrat e tjerë.

Përdorimet dhe përfitimet e vajit të kajsisë

Vaji i kajsisë është i lehtë dhe ka një aromë të këndshme, prandaj përdoret si masazh për t’u çlodhur. Vaji i kajsisë, për shkak të dendësisë së tij të ulët, rekomandohet të fërkoni dhe masazhoni fytyrën me të, pasi është e lehtë për lëkurën të thithet. Vaji i kajsisë është i pasur me Vitaminë A dhe lufton rrudhat dhe plakjen e lëkurës.

Vaji i kajsisë është një krem ​​hidratues natyral për buzët në dimër, duke u dhënë atyre lagështinë dhe shkëlqimin e duhur.

Vaji i kajsisë përfshihet në shumë produkte kozmetike që përdoren si krem ​​hidratues, pastrues ose zbardhues.

Vaji i kajsisë me vaj menteje ose vaj ulliri në sasi të barabarta, më pas fshijeni zonën rreth syve para se të flini dhe përsëritni procesin, i cili është i dobishëm për të hequr qafe qarqet e errëta.

Vaji i kajsisë është një nga vajrat që përshkruhen si yndyrna për të eleminuar aknet, ekzemën dhe për t’i dhënë lëkurës një pamje të hidratuar dhe me shkëlqim.

Vaji i kajsisë është një vaj esencial pas dushit që e mban lëkurën të lagur përveç aromës freskuese.

Ju mund të shpërndani kremrat hidratues dhe të bëni një vaj alternativ hidratues të përbërë nga vaj kajsie dhe vaj bajame të ëmbël dhe ta përdorni atë përgjithmonë për të lagur lëkurën, duke i dhënë shkëlqim asaj dhe kjo përzierje funksionon për të lehtësuar ngjyrën e lëkurës./abcnews.al