Përfaqësuesi i Rusisë në OKB: Nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore

schedule09:54 - 1 Prill, 2023

schedule 09:54 - 1 Prill, 2023

Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në OKB, Vasily Nebenzya deklaroi se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore.

“Po, ne konfirmojmë se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore,” tha ai në një seancë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së mbi vendosjen e armëve taktike bërthamore nga Rusia në Bjellorusi, shkruan Tass.

Nebenzya vuri në dukje se “në vitet 1990, Rusia bëri çdo përpjekje për të tërhequr armët bërthamore nga vendet e ish-BRSS në tokën e saj.

“Ne vazhdimisht u kemi bërë thirrje amerikanëve që të bëjnë të njëjtën gjë – të braktisin mentalitetin e Luftës së Ftohtë dhe t’i kthejnë të gjitha armët bërthamore të Shteteve të Bashkuara,” theksoi ai.

“Ne kërkuam gjithashtu të eliminojmë infrastrukturën përkatëse në Evropë dhe të ndalojmë praktikën e shkeljeve të gjata të NPT (Traktatit të Mospërhapjes) nga SHBA dhe anëtarë të tjerë të NATO-s duke mbajtur të ashtuquajturat misione të përbashkëta bërthamore. Ne në mënyrë të përsëritur deklaroi publikisht se një praktikë e tillë nuk është e papajtueshme as në letër dhe as në frymë me Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore dhe u kërkoi vendeve të NATO-s të rregullojnë politikën e tyre në përputhje me detyrimet e marra”, shtoi Nebenzya./abcnews.al