Përcaktohen gjyqtarët që do të gjykojnë ish-ministrin Tahiri

schedule11:58 - 3 Prill, 2019

schedule 11:58 - 3 Prill, 2019

Përcaktohen gjyqtarët që do të gjykojnë ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Pas shortit të hedhur në Gjykatën e Krimeve të Rënda, mësohet se anëtarët e trupit gjykues do të jenë Ardit Mustafai, Flora Hajredinaj dhe Irena Gjoka.

Tahiri do të gjykohet për 3 akuza “trafikim lëndësh narkotike në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”, “Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal” dhe “kryerje e veprave penale në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”.

Pas dërgimit të dosjes për gjykim, më 26 Mars ish-ministri i Brendshëm tha se do ta provojë pafajësinë e tij, ndërsa deklaroi se procesi bëhet me porosi nga politika./abcnews.al