Për herë të parë një grua, anija kineze me tre astronautë ngjitet në hapësirë

schedule21:56 - 15 Tetor, 2021

schedule 21:56 - 15 Tetor, 2021

Anija kineze Shenzhou 13 është nisur, duke transportuar tre astronautë në stacionin hapësinor Tiangong për misionin e parë gjashtëmujor.

Raketa Long Marcia, e cila u nis nga baza Jiquan në shkretëtirën Gobi, çoi anijen në orbitë. Anija me tre astronautët Zhai Zhigang, Wang Yaping dhe Ye Guangfu u ngrit në orën 00:23 (lokale).

Ndërsa për herë të parë Kina dërgon në hapësirë një grua. /abcnews.al