Për 24 vite një delfin udhëhoqi anijet nëpër ngushticat e Zelandës së Re

schedule10:31 - 24 Shtator, 2022

schedule 10:31 - 24 Shtator, 2022

Nga Andrei Tapalaga, History of Yesterday

Zelanda e re ishte një nga vendet e para që u kolonizua nga holandezët. Në 1642, lundërtari Abel Tasman u bë europiani i parë që zbuloi një grup ishujsh në Paqësorin Jugor që më vonë do të quhej Zelanda e Re. Britanikët gjithashtu u bashkuan në 1840 dhe aneksuan zyrtarisht ishujt ndërsa krijuan vendbanimin e përhershëm europian në Wellington.

Që atëherë janë krijuar shumë rrugë tregtare për mineralet dhe gurët e tjerë të çmuar që u gjetën në këto ishuj. Problemi i vetëm ishte se ngushticat e ngushta që lidhnin ishujt ishin të vështira për t’u kaluar nga marinarët.

Rrymat e forta të ujit po i shtynin anijet tregtare afër gurëve, duke i shkatërruar ato, sepse marinarët nuk ishin në gjendje të tregonin se ku ishin vorbullat, raporton abcnews.al.

Hero i marinarëve

Ngushtica më e keqe ishte në Pass Franceze, e njohur për shumë anije që nuk arrinin të realizonin udhëtimin për shkak të një numri të madh vorbullash.

Pavarësisht se sa të forta ishin anijet e shekullit të 19-të afër fundit të shekullit, ato ende nuk mund të krahasoheshin me nënën natyrë. Ndoshta kjo është arsyeja pse vetë natyra dërgoi një udhërrëfyes për ata detarë.

Delfinët ishin një pamje e zakonshme në pjesën veriore të Zelandës së Re dhe janë ende sot e kësaj dite, por ishte një delfin i veçantë që konsiderohej nga marinarët si një hero i vërtetë.

Ai u pa për herë të parë në 1888 nga një anije tregtare që po i afrohej kalimit francez, ndërsa delfini drejtonte anijen midis vorbullave. Gjinia e delfinit nuk u përcaktua kurrë, megjithatë studiuesit besojnë se ishte një mashkull bazuar në madhësinë e gjitarit.

Detarët i kanë vënë nofkën delfinit Pelorus Jack duke iu referuar rajonit të Marlborough Sounds ku Jack do të priste anijet për t’i udhëhequr ato. Jack ishte një delfin nga speciet e rralla Grampus Griseus, i njohur më mirë si delfini Risso nga naturistët Antonio Risso, raporton abcnews.al.

Pelorus Jack ishte jashtëzakonisht i saktë dhe i guximshëm pasi lundronte pikërisht përpara anijeve duke i udhëhequr ata gjatë gjithë rrugës. Pas nja dy vitesh, marinarët nuk hynin as në kalimin francez derisa Jack erdhi t’i udhëzonte. Ai kishte kaq i lumtur që ndihmonte marinarët. Jack u bë i famshëm në mbarë botën pas një artikulli të botuar nga  Daily Mail në Londër në vitin 1906.

Shkrimtarë të famshëm si Mark Twain dhe Frank Bullen lundruan në French Pass vetëm për të parë Jack dhe ata e kanë përmendur edhe në veprat e tyre. Një ngjarje interesante ishte në vitin 1904 kur një pasagjer në bordin e SS Penguin (një nga varkat e para me avull që lundroi Zelandën e Re) u përpoq të qëllonte Pelorus Jack që drejtonte anijen.

Burri u arrestua, por u lirua pasi nuk kishte asnjë ligj në atë kohë që të ndalonte njerëzit të gjuanin delfinët. Delfinët janë gjitarët më inteligjentë  dhe kjo është diçka që mund të shihet nga jeta e Jack.

Detarët u mësuan aq shumë që Jack t’i udhëzonte, saqë ata menduan se do të ishte një vetëvrasje pa ndihmën e tij. Në të njëjtën kohë, anija nuk u shoqërua nga Jack, por trupi i tij u përplas me një gur. Mbi 75 pasagjerë në anije vdiqën dhe kjo ishte padyshim diçka që mund të ishte shmangur nëse Jack do ta kishte udhëhequr anijen, por delfini kishte frikë se mund të vritej nga njerëzit në bordin e SS Penguin për shkak të incidentit të mëparshëm.

Më 26 shtator 1904, u nënshkrua një urdhër nga Lordi Plunket që ndalonte dëmtimin e delfinëve të Risso-s në dhe rreth Zelandës së Re. Ky urdhër ishte në përgjigje të ngjarjes ku një burrë tentoi të qëllonte Jack.

Brenda Arkivave të Zelandës së Re, ekziston gjithashtu një video në të cilën shihetPelorus Jack duke u filmuar ndërsa drejton një anije. Shumë njerëz në fakt nuk e besuan historinë për Jack, duke menduar se kjo ishte vetëm një legjendë e shpikur nga Sailors që u mërzit, por klipi është prova e vetme e nevojshme për ekzistencën e tij.

Një vdekje misterioze

Në prill të vitit 1912, Pelarous Jack u zhduk në mënyrë misterioze. Anijet e pritën edhe ditë të tëra, por ai nuk u pa më kurrë. Çfarë ka ndodhur saktësisht me Jack mbetet e pasigurt, por ai duhet të ketë ngordhur.

Historia më e besuar në atë kohë ishte se Jack u godit me cepin e një anije. Kjo është e mundur pasi ai ishte gjithmonë pranë anijeve kur i drejtonte ato.

Disa teori të tjera janë se ai u qëllua nga dikush për urrejtje. Të tjerë thonë se gjatë asaj periudhe kohore shumë peshkatarë norvegjezë erdhën në Zelandën e Re dhe filluan të nxirrnin çdo gjë që shihnin duke lëvizur, kështu që ai mund të jetë kapur nga peshkatarët që ne nuk jemi në dijeni të ligjit të dhënë nga këshilli në 1904.

Një teori tjetër mund të jetë se ai thjesht ngordhi nga shkaqe natyrore.  Delfinët e Risso jetojnë nga 20 deri në 40 vite dhe Jack kaloi 24 vite të jetës së tij duke udhëhequr anijet përmes French Pass (nga 1888 në 1912).

Megjithatë, Jack ka pasur padyshim një ndikim të madh në jetën e kaq shumë njerëzve.

/abcnews.al