Pentagoni: Ushtria e Kinës stërvitet për të goditur SHBA

schedule14:20 - 17 Gusht, 2018

schedule 14:20 - 17 Gusht, 2018

Pentagoni ka alarmuar Shtetet e Bashkuara dhe në një raport vjetor drejtuar Kongresit shkruan se Kina po stërvitet për të goditur objektiva amerikane. Gjithashtu në raport thuhet se Kina po rrit ndjeshëm fuqinë e saj ushtarake.

Ushtria e Kinës “ka të ngjarë të stërvitet për sulme” kundër objektivave amerikane dhe aleate në Paqësor, paralajmëron një raport i Pentagonit. Dokumenti vjetor i dërguar Kongresit thotë se Kina po rrit aftësinë e saj për të dërguar aeroplanë bombardues më tej. Raporti thekson aftësinë ushtarake në rritje, duke përfshirë shpenzimet e mbrojtjes të parashikuara në 190 miliardë dollarë – një e treta e asaj që shpenzon SHBA. Kina nuk ka komentuar ende mbi raportin.

Paralajmërimi rreth sulmeve ajrore është një pjesë e një vlerësimi gjithëpërfshirës të ambicieve ushtarake dhe ekonomike të Kinës. “Gjatë tre viteve të fundit, Ushtria e Kinës ka zgjeruar me shpejtësi zonat operative të bombarduesve, duke fituar përvojë në rajonet kritike detare dhe trajnime të mundshme për sulme ndaj objektivave amerikane dhe aleate”, thuhet në raport.

Dokumenti vazhdon të thotë se nuk është e qartë se çfarë po përpiqet të provojë Kina me fluturime të tilla. Ushtria mund të demonstrojë “aftësinë për të goditur Shtetet e Bashkuara dhe forcat aleate dhe bazat ushtarake në Oqeanin Paqësor perëndimor, përfshirë edhe Guamin”, shton raporti. Kina, thotë ajo, po ristrukturon forcat e saj tokësore për të “luftuar dhe fituar”. “Qëllimi i këtyre reformave është krijimi i një forme tokësore më të lëvizshme, modulare dhe vdekjeprurëse që mund të jetë thelbi i operacioneve të përbashkëta,” thotë raporti.

Buxheti ushtarak i Kinës pritet të zgjerohet në 240 miliardë dollarë gjatë 10 viteve të ardhshme, sipas vlerësimit. SHBA është e shqetësuar për ndikimin në rritje të Kinës në Paqësor, ku Uashingtoni ende luan një rol të madh. Një nga zonat e profilit më të lartë është Deti i Kinës së Jugut, shumica e të cilit pretendohet nga Kina dhe vendet e tjera. Ushtria amerikane kërkon rregullisht të tregojë lirinë e lundrimit duke fluturuar mbi Detin e Kinës Jugore. Kina ka zgjeruar atë që duket të jetë objekt ushtarak në ishujt dhe shkëmbinj nënujorë në zonë dhe ka sulmuar bombarduesit në parakalacionet gjatë stërvitjeve.

Një tjetër pikë e ndezur është Tajvani, që shihet nga Kina si një province e shkëputur. Dokumenti paralajmëron se Kina “ka gjasa të përgatitet për një rast të mundshëm për të bashkuar me forcë Tajvanin me Kinën”. Për këtë Pentagoni ngre pyetjen nëse SHBA duhet të ndërhyjë apo jo. Megjithatë ky vendim I takon Kongresit dhe presidentit Donald Trump./abcnews.al