Pence del në mbështetje të Trump: Prokurorët të japin llogari pse i bastisën shtëpinë

schedule20:10 - 9 Gusht, 2022

schedule 20:10 - 9 Gusht, 2022

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-së, Mike Pence, i ka bërë thirrje Prokurores së Përgjithshme të SHBA-së, Merrick Garland, që t’i japë publikut një një informacion të plotë se përse u krye urdhri i kontrollit në pronën e ish-presidentit Donald Trump në Mar-a-Lago.

Në një seri postimesh në Tëitter, Pence – i cili është distancuar nga Trump mes spekulimeve se ai mund të nisë një garë presidenciale në 2024 – tha se ai ndan”një shqetësim të thellë për kërkimin të paprecedentë të pronës së Trump.

“Asnjë ish-president i Shteteve të Bashkuara nuk i është nënshtruar ndonjëherë një bastisjeje në rezidencën e tyre personale në historinë amerikane”, shkroi ai.

Për më tepër, Pence tha se kërkimi minon besimin e publikut në sistemin amerikan të drejtësisë.

“Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland duhet t’i japë një llogari të plotë popullit amerikan se pse u ndërmor ky veprim dhe ai duhet ta bëjë këtë menjëherë”, shkroi ai. /abcnews.al