Pastrimi i fytyrës me vaj: Trendi i ri në fushën e bukurisë

schedule14:30 - 2 Qershor, 2021

schedule 14:30 - 2 Qershor, 2021

Nëse ndiqni tendencat e fundit në fushën e bukurisë dhe kujdesit të lëkurës, me siguri do të keni dëgjuar për vajrat pastrues dhe mënyrën e pastrimit të fytyrës me to.

Me rezultate shumë pozitive për lëkurën, ka shumë gra që e kanë përfshirë këtë mënyrë në rutinën e tyre të trajtimit për mjaft kohë. Nëse dëshironi të përfitoni nga vetitë e dobishme për fytyrën tuaj, vetëm merrni parasysh detajet e mëposhtme.

Gjëja e parë që duhet të dini është se pastruesit e vajit nuk punojnë si duhet me ujë, pasi këto dy substanca largohen natyrshëm. Për këtë arsye, të dy duart dhe fytyra duhet të jenë të thata përpara se të aplikoni produktin, përndryshe nuk do të merrni rezultatet e duhura.

Ndërsa vaji duhet të depërtojë në poret e lëkurës tuaj për të vepruar si duhet dhe për të pastruar papastërtitë dhe vajin, ju duhet ta aplikoni atë me një masazh të lehtë. Përdorni majat e gishtave ose një rul të kristaltë për të bërë lëvizje të vogla rrethore që do të hapin poret dhe do të lejojnë që vaji të arrijë pjesë më të thella të lëkurës tuaj .

Për të shpëlarë pastruesin e vajit, hiqeni butësisht me një leckë mikrofibre dhe ujë të vakët. Gjithmonë sigurohuni që ta shpëlani mirë produktin përpara se të vazhdoni rutinën tuaj. Meqenëse është një pastrues vaji, kur lihet në lëkurën tuaj, mund të shkaktojë shpërthime dhe të parandalojë që produktet e tjera të funksionojnë. Kjo është veçanërisht e vërtetë në zonat e ndjeshme të fytyrës tuaj, të tilla si lëkura rreth syve tuaj.

Më në fund, ndërsa metoda e pastrimit të vajit bën mrekulli në largimin e papastërtive, vajit dhe përbërjes nga fytyra juaj, mbetet vetëm të lagni dhe ushqeni lëkurën për të ruajtur forcën e saj duke aplikuar krem ​​hidratues. Krem dhe serume ushqyese./abcnews.al