Pas samitit, Zelensky zhvillon bisedë telefonike me Rishi Sunak

schedule15:55 - 4 Shkurt, 2023

schedule 15:55 - 4 Shkurt, 2023

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka zhvilluar të shtunën një biseë telefonike me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak. Zelenskiy tha se kishte falënderuar Sunak për trajnimin e trupave ukrainas, për përdorimin e tankeve britanike.

Ai gjithashtu vazhdoi të lobojë për mbështetje në mënyrë që Rusia të ndalohet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për lojërat në Paris verën e ardhshme.

Është bërë e ditur se të paktën 220 sportistë dhe trajnerë janë vrarë në luftë. Letonia ka thënë se do të hezitonte të merrte pjesë në lojëra nëse Rusia do të ishte e pranishme gjithashtu.

/abcnews.al