“Partia Konservatore nuk kthehet pas në kohë”, ish-këshilltari: Johnson s’do të jetë më në politikën aktive

schedule15:09 - 6 Shtator, 2022

schedule 15:09 - 6 Shtator, 2022

Boris Johnson nuk ka gjasa të kthehet dhe të shërbejë në politikën e vijës së parë, sipas Drejtorit të Komunikimeve kur ishte kryebashkiak i Londrës.

Will Walden i tha BBC Radio 4 World at One se ish-kryeministri po luan politikë të zgjuar duke lënë derën hapur. Por ai mendon se Partia Konservatore nuk është mësuar të kthehet prapa në kohë, përcjell abcnews.al.

Walden, ish-gazetar i BBC-së, dha gjithashtu qëndrimin e tij për fjalimin e fundit të Johnson si kryeministër këtë mëngjes, duke sugjeruar se ai “nuk ishte dinjitoz, reflektues apo si burrë shteti”. Ai shtoi se pjesa e parë e fjalimit të tij ishte shumë i hidhur kur tha se ata i kanë ndryshuar rregullat në gjysmë të rrugës.

Walden e përshkruan atë si “Boris klasik”, “i lirë nga disa nga faktet aktuale” dhe thotë se “nuk e kuptoi faktin se arsyeja që ai është në këtë rrëmujë dhe po largohet sot mund të jetë pothuajse ekskluzivisht për shkak të sjelljes së tij dhe mënyra se si i është përgjigjur krizave në 12 muajt e fundit”.  /abcnews.al