Parlamenti britanik voton sot për zgjedhjet e parakohshme

schedule15:24 - 9 Shtator, 2019

schedule 15:24 - 9 Shtator, 2019

Mbrëmjen e sotme parlamenti britanik pritet të votojë për mbajtjen ose jo të zgjedhjeve të parakohshme në Tetor. Ndërkohë në 31 Tetor është dhe data e daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian.

Pezullimi i parlamentit britanik do të nisë në përfundim të debateve të mbrëmjes së të hënës. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili theksoi se masa do të hyjë në fuqi pavarësisht nga rezultati përfundimtar i votimit për sa i përket propozimit të qeverisë britanike për zgjedhje të parakohshme në Tetor.

Pezullimi, ashtu si dhe është lajmëruar do të zgjasë deri në 14 Tetor. Brexit aktualisht është fiksuar për në datën 31 Tetor ndërsa Këshilli Europian do të mblidhet në datat 17 dhe 18 Tetor.

Kryeministri britanik Boris Johnson u shpreh i bindur se një marrëveshje për Brexit mund të arrihet ende brenda datës 31 Tetor, datë në të cilën Mbretëria e Bashkuar duhet të dalë nga Bashkimi Europian.

Gjatë një konference për shtyp në Dublin me kryeministrin irlandez, sipas asaj që raporton BBC, Johnson ritheksoi se është ende e mundur arritja e një marrëveshjeje të re.

Kjo e fundit sipas tij mund të diskutohet në samitin e 18 Tetorit të Bashkimit Europian. Por kryeministri britanik dhe njëherë më shumë përjashtoi çdo mundësi për t’i kërkuar Brukselit një shtyrje të datës për Brexit./ABC News Albania 24/7