Parizienët “ia mbathin” nga kryeqyteti francez për t’i shpëtuar karantinës

schedule22:53 - 19 Mars, 2021

schedule 22:53 - 19 Mars, 2021

Parisianët kanë mbushur trenat ndërqytetas për të lënë kryeqytetin francez si dhe “mësynë” dyqanet të premten për t’iu shmangur rregullave të vendosura të fundit.

Një zëdhënës i operatorit kombëtar hekurudhor SNCF tha për AFP se trenat që dalin nga Parisi ishin rezervuar plotësisht pasi kishin një nivel të shfrytëzimit 60-70 për qind të premteve të mëparshme. Qeveria e vendit njoftoi të enjten se Parisi do të futej në karantinë për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19.

Kufizimet e reja, të njoftuara nga kryeministri Jean Castex të enjten vonë, do të nisin zbatohen nga mesnata e së premtes në rreth një të tretën e popullsisë së vendit që prek Parisin dhe disa rajone të tjera në veri dhe jug.

Qeveria ka insistuar që izolimi i ri për një muaj do të jetë më i kufizuar se dy të tjerë të vendosur vitin e kaluar, ndërsa shkollat ​​mbesin të hapura dhe ushtrimet në natyrë të lejuara për një kohë të pakufizuar.

Presidenti Emmanuel Macron madje këmbënguli të premten se fjala “mbyllje” (“mbyllje” në frëngjisht) nuk ishte e përshtatshme për të përshkruar strategjinë e qeverisë. sb/abcnews.al/