Parisi futet në karantinë, qytetarët largohen masivisht nga kryeqyteti francez

schedule15:29 - 19 Mars, 2021

schedule 15:29 - 19 Mars, 2021

Me mijëra qytetarë kanë nisur të largohen nga Parisi në orët e para të mëngjesit të sotëm, pak orë para se të  hyjë në fuqi bllokimi i tretë

Nga pamjet e publikuara shihet se stacionet e trenave janë të mbushura plot, me njerëz që duan të largohen.

Trenat që niseshin nga stacioni i Parisit me destinacion në Brittany dhe në jug-perëndim ishin të mbushur me njerëz pas një numri të madh rezervimesh të enjten vonë, menjëherë pasi kryeministri Jean-Castex njoftoi bllokimin e ri.

Një zëdhënës i ndërmarrjes hekurudhore kombëtare të Francës tha se rezervimet e trenave për disa destinacione kishin arritur 100%, nga 60-70% të premten e kaluar. g.v/abcnews.al