Pandemia ndan familjen: Vajza 5 vjeçare e bllokuar në Indi, prindërit në Australi nuk e marrin dot

schedule15:46 - 7 Maj, 2021

schedule 15:46 - 7 Maj, 2021

Pandemia e Covid-19 ka shkaktuar pasoja të mëdha në humbje jetësh, ekonomi, por edhe pasoja psikologjike. Aktualisht situata më e rëndë është në Indi.

Dilin nuk i mbante dot emocionet kur foli për vajzën e tij të vogël, të cilën nuk e ka parë që nga nëntori i vitit 2019, raporton BBC.

“Unë sigurisht që mund të shoh trishtimin në zemrën e saj … na mungon vërtet,” i tha ai një komiteti të Senatit Australian të Premten.

Johannah, 5 vjeçe, është një nga të paktën 173 fëmijë të pashoqëruar që janë bllokuar në Indi duke u përpjekur të kthehen në Australi. Ajo ishte tek gjyshërit e saj në Indi kur shpërtheu pandemia dhe kufijtë u mbyllën.

Prindërit e Johannah u përpoqën ta marrin atë në fluturimet e organizuara nga qeveria për në Sidnei, megjithatë fëmijët më të vegjël se 14 vjeç nuk lejohen të udhëtojnë vetëm në udhëtimet e riatdhesimit.

Qantas, i cili operon fluturime midis Indisë dhe Australisë, gjithashtu nuk lejon të mitur të pashoqëruar, kështu që e vetmja mundësi tjetër e çiftit është të caktojë një aeroplan privat ose të fluturojë me Air India.

Drisya dhe Dilin më në fund arritën të merrnin Johannah me aeroplan me qira nga Bangalore në Sidnei, me një kompani private të gatshme të merrte fëmijë të pashoqëruar.

Ajo duhej të mbërrinte në Sidnej më 6 maj, megjithatë ai fluturim u anulua gjithashtu kur qeveria australiane solli një ndalim të diskutueshëm për të gjitha fluturimet nga India.

“Ishte shpresa jonë e fundit, ne i kemi shteruar të gjitha opsionet,” i tha Dilin BBC. “Ne fjalë për fjalë u copëtuam. Ndonjëherë ju merrni një rreze shprese, por pastaj ka një kthim prapa si kjo,” tha ai.

Drisya dhe Dilin i treguan historinë e tyre një komiteti të Senatit Australian i cili po heton përpjekjet e qeverisë për të ndihmuar australianët e bllokuar të kthehen në shtëpi nga India.

Drisya i tha seancës se ishin shtatë fëmijë të tjerë të pashoqëruar në fluturimin privat me çarter. Çifti, të cilët janë lidhur me familje në situata të ngjashme në mediat sociale, thonë se shumë prej fëmijëve janë shumë të vegjël, disa madje edhe më të vegjël se Johannah. g.v/abcnews.al