Pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm, ky njeri ka jetuar i vetmuar për gati 40 vjet

schedule08:58 - 15 Nëntor, 2021

schedule 08:58 - 15 Nëntor, 2021

Ken Smith ka jetuar për gati 40 vjet, pa energji elektrike ose ujë të rrjedhshëm, në një kasolle prej druri të bërë me dorë, në brigjet e një liqeni të largët në Malësitë Skoceze.

“Është një jetë e bukur. Të gjithë dëshirojnë që ta bëjnë këtë, por askush nuk e bën kurrë”, ka thënë Smith.

Ai kërkon ushqim dhe peshkon, si dhe mbledh dru zjarri dhe për të larë rrobat e tij në një banjë të vjetër jashtë. Duke parë liqenin nga shpati i kodrës, ai thotë: “Të gjitha rrënojat e tyre janë atje poshtë. Rezultati tani është një dhe ai jam unë.”

Regjisorja Lizzie McKenzie kontaktoi për herë të parë me Ken nëntë vjet më parë dhe gjatë dy viteve të fundit ajo e ka filmuar atë për dokumentarin e BBC Scotland The Hermit of Treig./abcnews.al