Operacionet antidrogë në vend, kapet heroine e kanabis

schedule14:10 - 23 Shtator, 2017

schedule 14:10 - 23 Shtator, 2017

Kanabis sativa e heroine jane sekuestruar gjate oreve te fundit nga policia ne operacione antidroge ne disa rrethe te vendit. 

Nje shperndares i drogave te forta eshte arrestuar ne Berat. Policia ndaloi Xhuliano Tabakun ne lokalin ku punonte i cili  mbante me vehte   8 doza heroinë dhe 2 doza cannabi sativa.

Blute e Fierit vune ne pranga 31 vjecarin Ergest Prençe, pasi u kap me rreth 14 Kg Cannabis Sativa, dhe  shpallen ne kerkim babain e tij. Ne banesen tyre ne fshatin Pirre u gjeten tre thase plastmasi te mbushur me droge.

Operacion antidroge u organizua dhe ne Lezhe, ku tre persona u arrestuan nga policia si pjese e nje rrjeti te trafikut te droges. Gjate aksionit te koduar “Deltar “, u  sekuestruan rreth 26 kilogram lëndë narkotike e dyshuar Marijuanë, si dhe u arrestua Ilir Markvukajn drejtues i ketij rrjeti, dhe dy tranpsortuesit, Besim Gashi e Sami Vatija.

Ne kerkim u shpall nje 49 vjecar , pronar i servisit ku ishte përgatitur dhe paketuar lënda narkotike.

Per drejtuesin e rrjetit dhe 49 vjecarin e shpallur ne kerkim policia po verifikon pasurite e tyre, pasi i’u evidentuan dhe i’u sekuestruan në total 7 automjete në pronësi të tyre.

Ndersa 66 kg marijuane u kap ne kufirin ngreko-shqiptar. Droga u kap ne Asproklisi, Igumenice ne nje zone bujqesore.

Policia greke ka pikasur 2 shtetas qe po transportoni ne kembe 3 canta per ne brendesi te kufirit. Trafikantet e ndaluar jane trafikantet  shqiptare 25 dhe 28-vjec dhe u bllokuan 3 cantat me 60 pako me marijuane.