Obama: Kostot njerëzore do të vazhdojnë të rriten gjatë luftën në Ukrainë

schedule18:45 - 10 Qershor, 2022

schedule 18:45 - 10 Qershor, 2022

Ish-presidenti amerikan Barack Obama thotë se kostot njerëzore do të vazhdojnë të rriten në luftën Rusi-Ukrainë

“Mos bëni gabim: kjo luftë nuk ka përfunduar. Kostot njerëzore do të vazhdojnë të rriten”, tha ai në Forumin e Demokracisë në Kopenhagë të premten.

Gjatë ngjarjes së bashkisë, ai tha se Ukraina duhet të qëndrojë e fortë derisa ky konflikt të marrë fund.

“Por ne kemi parë gjithashtu rezistencën heroike të popullit ukrainas ndaj agresionit rus. Ata janë bashkuar për të mbrojtur jo vetëm sovranitetin e tyre, por identitetin e tyre demokratik dhe kanë mbledhur pjesën më të madhe të botës pas vlerave të vetëvendosjes dhe dinjitetit njerëzor”, tha ai.

Ai vuri në dukje se ajo që Putini po bën në Ukrainë nuk është një incident i izoluar dhe komentoi paralelet e asaj që po ndodh në Rusi, me atë që po ndodh brenda Shteteve të Bashkuara.

“Në çdo kontinent, ne po shohim një kthim prapa demokratik … Pra, nëse duam që demokracia të lulëzojë, ne do të duhet të luftojmë për të, ta ushqejmë atë dhe të tregojmë vlerën e saj në përmirësimin e jetës së njerëzve të zakonshëm,” tha ai.

Obama vlerësoi vendet për hapjen e krahëve ndaj refugjatëve ukrainas dhe preku dëshirën e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n.

“Për shkak të këtij guximi dhe solidariteti, Vladimir Putin po dështon të arrijë qëllimet e tij brenda Ukrainës dhe më gjerë… Rusia është e shkëputur nga burimet dhe të ardhurat, dhe shumë nga më të mirat dhe më të ndriturit e saj janë larguar – një goditje për të tashmen dhe të ardhmen e saj.” ai shtoi.

/Abcnews.al/