Nuk jep dorëheqjen, Johnon njofton: Hiqen të gjitha masat e pandemisë në Angli

schedule20:34 - 19 Janar, 2022

schedule 20:34 - 19 Janar, 2022

Ndërkohë që është në betejë për jetën e tij politike, kryeministri britanik Boris Johnson, tha të mërkurën se do të hiqte pothuajse të gjitha kufizimet e pandemisë në Angli, duke e konsideruar këte si “dritën në fund të tunelit”.

Pasaportat vaksinave së bashku me kërkesën për të mbajtur maska ​​​​nuk do të jenë më në fuqi. Udhëzimi për të punuar nga shtëpia është hequr menjëherë që do të thotë që britanikët mund të kthehen në zyrë nesër. Rregullat e mbetura do të skadojnë më 26 janar që do të thotë se ndryshimet do të fillojnë të enjten në mëngjes.

“Kabineti arriti në përfundimin se për shkak të fushatës së jashtëzakonshme të dozave përforcuese, së bashku me mënyrën se si publiku i është përgjigjur masave të Planit B, ne mund të kthehemi në Planin A në Angli dhe të lejojmë që rregulloret e Planit B të skadojnë.”- tha Johnson.

Por ndërsa kryeministri u përball me një kor tjetër thirrjesh për të dhënë dorëheqjen, dhe pas lajmeve se një ligjvënës konservator kishte dezertuar në Partinë Laburiste të opozitës, njoftimi nuk bëri shumë për të shpërndarë bujën mbi partitë. Rrjedha e zbulimeve rreth tubimeve të paligjshme shoqërore ka përfshirë qeverinë e Johnson dhe ka inkurajuar ligjvënësit kryengritës që të paraqesin një mocion mosbesimi që mund ta rrëzojë atë. g.v/abcnews.al