Norvegjia njoftoi ekstradimin në Ruandë të një personi të përfshirë në gjenocidin e vitit 1994

schedule17:32 - 22 Shtator, 2023

schedule 17:32 - 22 Shtator, 2023

Një person i arrestuar në Norvegji dhe i kërkuar nga Ruanda për rolin e tij të dyshuar në gjenocidin e vitit 1994 mund të ekstradohet, njoftoi policia norvegjeze.

40-vjeçari nuk është identifikuar dhe është arrestuar në Oslo gati një vit më parë në bazë të një kërkese ekstradimi.

Gjykata e Qarkut në Oslo vendosi më 19 shtator se njeriu mund të ekstradohet ligjërisht në Ruandë.

Tani i takon Ministrisë së Drejtësisë së Norvegjisë të vendosë nëse ai do të dëbohet, gjë që konsiderohet një formalitet.

Rreth 800,000 njerëz u vranë në gjenocidin e Ruandës në tre muaj në 1994. Fisi Hutu vrau anëtarë të fisit të pakicës Tutsi dhe anëtarë të fisit të tyre që kundërshtuan dhunën./abcnews.al