Njerëzimi kërcënohet nga përplasja e asteroidit në tokë

schedule15:14 - 25 Nëntor, 2019

schedule 15:14 - 25 Nëntor, 2019

NASA ka njoftuar se gjatë 84 viteve të ardhshme toka mund të goditet nga një asteroid vdekjeprurës. Nga sistemi i automatizuar i paralajmërimit “Sentry”, NASA ka gjurmuar lëvizjet e asteroidit i cili parashikon që fluturimi i këtij asteroidi do të ndodhë në prill të vitit 2060.

NASA gjithashtu njofton se ekszistojnë dhe 9 mundësi të tjera ku pritet që asteroidi të përplaset më Tokën. Edhe pse shanset janë të vogla, asteroidi do të afrohet aq shumë sa që NASA po përgatitet dhe po ruan një vëmendje vigjilente për të ardhmen e parashikueshme. Bazuar në madhësinë dhe shpejtësinë e tij, NASA llogarit forcën e ndikimit do të ishte ekuivalente me 1.200.000 kilotona të energjisë kinetike.

Ndërkohë administratori i NASA-s, Jim Bridenstine bëri thirrje që një studim global të nisë urgjentisht në kërcënimin që i paraqitej njerëzimit nga një përplasje e madhe asteroidësh. Ai bëri thirrje që fuqitë botërore të fillojnë menjëherë përgatitjet për ndikimin e ngjarjeve meteorike. /abcnews.al