Një vit pas vrasjes së Ivanoviç, ende asnjë pistë për autorët

schedule17:15 - 16 Janar, 2019

schedule 17:15 - 16 Janar, 2019

Vrasja e politikanit serb  Oliver Ivanoviç ende nuk është zbardhur. Në një vjetorin e vrasjes politika serbe vazhdon të jetë e ndarë. Familja, presidenti dhe Kryeministrja serbe kanë bërë homazhe. Ndërsa Opozita akuzoi bashkëshorten e Ivanoviç se ka ndryshuar qëndrim.

Homazhe për politikanin serb nga Mitrovica, Olliver Ivanoviç. Një vit pas vrasjes ende pa rezultat për kapjen e dorasve. Bashkëshortja e tij dhe krerët e Serbisë bën homazhe. E veja nuk do të dalë në protestat e opozitës e cila një vit më parë e kishte akuzuar pushtetin e presidentit, Aleksandar Vuçiç, për fajësi.

Një nga të kërkuarit që i ka ikur policisë së Kosovës dyshohej se fshihej në Serbi. Por, këtu e shfajësoj një test poligrafi. Milan Antonijevic, nga Fondi për Shoqëri të Hapur, thotë se ky rast ka nxitur një bashkëpunim në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Ka ende shumë punë për tu bërë pasi duhet një bashkëpunim më i fuqishëm për të bërë punën sic duhet edhe me dëshmitarët edhe të dyshuarit në mënyrë që kjo vrasje politike të zbardhet”.

Antonijevic, i cili është eskpert i drejtësisë, thotë se nuk pret shumë befasi pasi duket se kjo vrasje është planifikuar mirë për të dhe ka arritur të pengoj edhe hetimet në njëfarë forme.

“Këtu nuk presim shumë befasi pasi hetimet në njefarë forme tregojnë se nga mund të jenë atentatorët”.

Vrasja e Olliver Ivanoviç, ishte incidenti i parë që nuk u nxitua të quhej vepër e shqiptarëve. Ai kishte qëndruar si politikan i pavarur në skenën politike dhe akuzonte se frikë nuk ndjente nga shqiptarët, por nga serbët./abcnews.al