Një nga gatimet tradicionale të mëngjesit, këto janë vlerat ushqyese të byrekut me spinaq

schedule07:30 - 9 Prill, 2021

schedule 07:30 - 9 Prill, 2021

Byreku me spinaq, një nga gatimet tradicionale shtëpiake, siç tregohet nga analiza ushqyese e recetës së saj, ka relativisht pak kalori dhe pak yndyrë. Yndyrnat e tij, kryesisht të pangopura, vijnë nga vaji i ullirit të recetës. Nuk përmban kolesterol, ndërsa përmbajtja e natriumit është shumë e ulët, në rast se nuk përmban djathë.

Në vaktet, ne mund ta konsumojmë atë si një meze të lehtë, ndërmjet vakteve kryesore, ose në sasi më të mëdha (p.sh. 2-3 pjesë të 100g në varësi të planit të dietës që kemi) si një vakt kryesor. Kryesisht shqiptarët zgjedhin ta konsumojnë në mëngjes.

Në kombinim:
Për të rritur konsumin e proteinave dhe rrjedhimisht për të rritur ndjenjën e ngopjes, ne mund ta shoqëronim byrekun me spinaq me kos ose 1-2 copë djathë, i cili ka një proteinë me vlerë të lartë biologjike apo edhe një sallatë! Për më tepër, për të rritur bio-disponueshmërinë e hekurit që përmbahet në spinaqin e byrekut, ne mund të konsumojmë një burim të vitaminës C, të tilla si një lëng portokalli ose kivi./abcnews.al