Një ndryshim i madh po ndodh në familjen mbretërore britanike

schedule15:06 - 13 Prill, 2021

schedule 15:06 - 13 Prill, 2021

Nga një vështrim në mediat britanike gjatë ditëve të fundit, mund të mendoni se e gjithë Mbretëria e Bashkuar është në zi kombëtare për vdekjen e Princit Philip. Por realiteti është i ndërthurur me nuanca. Në fundjavë, BBC raportoi se kishte marrë një numër të konsiderueshëm ankesash për mbulimin e saj të zymtë, të vdekjes së Dukës së Edinburgut  jo në një, por dy kanale televizive dhe disa stacione radio, duke shtyrë programet e njohura si MasterChef dhe EastEnders për më vonë.

Në një situatë e tillë, televizioni kombëtar shpesh gjendet i ngujuar pasi ka për detyrë që jo vetëm të mbulojë ngjarjet kombëtare, por të përqendrojë vëmendjen e kombit tek to.

Është një shembull i mirë se si bota ka ndryshuar rreth Mbretëreshës Elizabeth II gjatë sundimit të saj gati 70-vjeçar dhe marrëdhënia e saj me publikun është shumë më pak e qartë se sa ishte në kohën e kurorëzimit në 1953. Vlen të përmendet se Philip ishte kredituar për të kuptuar fuqinë dhe rëndësinë e medias si dhe mënyrën se si mund të përdoret për të mbajtur Mbretëreshën në fokus. Ndoshta më e famshmja, ai ndodhej pas shtytjes për ta bërë kurorëzimin e saj në televizion.

 

 

Monarkja ende gëzon popullaritet të jashtëzakonshëm personal. Megjithatë, përkundër përpjekjeve të saj për të qenë më e arritshme, publiku këto ditë dëshiron edhe më shumë. Familjarët e saj më të rinj kanë treguar shenja se ata e kuptojnë kërkesën për një familje mbretërore edhe më të hapur dhe më të arritshme.

“Sa herë që publiku pyetet se cilët janë anëtarët e  tyre të preferuar të familjes, shpesh janë William dhe Kate por në përgjithësi, Harry dhe Meghan janë shumë të preferuar nga të rinjtë,” tha Joe TWyman, drejtor e konsulencës së opinionit publik Deltapoll.

Këta të katërt, sigurisht, kanë qenë aktivistë aktivë për destigmatizimin e problemeve mendore, luftën ndaj ndryshimit të klimës dhe kanë bërë shumë përpjekje për t’u dukur si njerëz normalë. Para problemeve të fundit me Harry dhe Meghan, kjo monarki kishte shërbyer për një qëllim të dobishëm. Anëtarët mbretëror më të rinj dhe të afrueshëm, të cilët e bënë institucionin më pak të mbytur, luajtën një rol për Mbretëreshën jashtëzakonisht të njohur, të besuar nga publiku për të kryer detyrat e saj kushtetuese me integritet.

Vitet e arta të kësaj skuadre ndër breza ishin pa diskutim në fillim të viteve 2010, kur martesa e William dhe Kate u festua me një festë kombëtare në rrugë, dhe me Jubileun Diamant të Elizabetës II në 2012. Sidoqoftë, ky sukses mund të jetë katalizatori për një seri pyetjesh të ndërlikuara kushtetuese që do të bëhen kur Mbretëresha nuk do të jetë më me ne.

“Vdekja e Philip është me të vërtetë fillimi i fundit të një epoke. Është një histori që na kujton se Mbretëresha është një person, jo vetëm një institucion,” tha Catherine Haddon, eksperte kushtetuese në Institutin për Qeverinë. Personi që është një problem është Princi Charles, i pari në linjë me fronin.

Ai ka qenë një aktivist i ndryshimeve klimatike që para se të bëhej  i popullarizuar, ndërhyri drejtpërdrejt në politikën e qeverisë dhe, natyrisht, shihej me përbuzje nga grupe të mëdha të publikut pas divorcit të tij me Princeshën Diana. Përkundrazi, Mbretëresha ishte 25 vjeç kur u emërua në fron pas vdekjes së babait të saj.

“Në një farë mënyre, Charles ishte midis dy botëve. Nuk është e qartë se ai do të shijojë respektin që fitoi  nëna e tij për shkak të ndërhyrjeve me qeveritë gjatë viteve, kështu që monarkistët tradicionalë nuk mund të kishin besim tek ai për të bërë punën me të njëjtin nivel integriteti.

 

Mbështetja krahasuese e publikut për William dhe Kate është e zymtë. Sondazhet e panumërta tregojnë se publiku preferon të kalojë një brez pas vdekjes së Mbretëreshës, duke e vendosur William në fron në vend të babait të tij.

Por niveli i mbështetjes për çiftin më të ri tregon që publiku është i kënaqur me personalitetet e tyre publike që mund të jenë në krye të institucionit.

Kontrasti i dashurisë për Charles dhe William mund të jetë një problem më vete.

Charles është 72 vjeç. Charles do të marrë fronin në moshën 79 vjeçare. Nëse Charles jeton aq kohë sa babai i tij, William nuk do të bëhet Mbret deri në 2048.

Në atë kohë, ndjenja publike ndaj monarkisë mund të ndryshojë përsëri në mënyrë drastike, veçanërisht nëse popullariteti i Charles nuk rritet nëse bëhet Mbret.

“Askush nuk e di se si do të jetë Charles si Mbret. Por puna është bërë më e vështirë që nga viti 1953 dhe pa dyshim që do të vazhdojë të bëhet më e vështirë”, tha Ben Page, shefi ekzekutiv i kompanisë së sondazheve Ipsos MORI.

“Monarkia gjithnjë e më shumë duhet t’i drejtohet një vendi më të larmishëm në gjithçka, nga etnia, mosha te pasuria.”

Në një periudhë të shkurtër kohore, një institucion do të detyrohet të vlerësojë hapat e tij të ardhshëm.

Vazhdimësia totale nga Mbretëresha Elizabeth është tashmë e pamundur, duke pasur parasysh rolet publike që pasardhësit e saj kanë aktualisht. Ankesat mbi mbulimin e BBC, është e rëndësishme të theksohet, ndoshta nuk ishin për shkak të mosrespektimit të Mbretëreshës ose burrit të saj të ndjerë, por zemërimi i një brezi të ri në mbulimin që dukej se i përkiste një epoke tjetër.

Është e arsyeshme që publiku britanik do të dëshirojë diçka të re kur të vijë koha që Charles të bëhet Mbret. Pyetja e papërgjegjshme për tani është nëse monarkia – dhe institucionet që e rrethojnë atë – janë mjaft të përgatitur për t’u modernizuar përtej hapave të fëmijëve të viteve të fundit,  kur udhëheqja e së cilës mezi ka ndryshuar që nga kurorëzimi i saj gjithë ato vite më parë, nuk do të jetë më në fuqi./abcnews.al