Një arsye për t’i dashur më shumë! Studimi tregon se përkëdhelja e një qeni ndikon mirë në trurin tuaj

schedule19:34 - 20 Tetor, 2022

schedule 19:34 - 20 Tetor, 2022

Pronarët e qenve e dinë se përkëdhelja e një qeni është një nga gjërat më të mira. Dhe siç rezulton, shkenca pajtohet. Ndërsa disa studime kanë treguar se përkëdhelja e një qeni mund të zvogëlojë stresin, një i ri sugjeron se përkëdhelja e një qeni është e mirë për trurin edhe në mënyra të tjera.

Shkencëtarët në Zvicër në një studim të ri pohojnë se kur përkëdhelni një qen, mund të merrni një nxitje në aktivitetin e trurit në korteksin frontal – një pjesë kyçe e trurit që kontrollon vëmendjen, kujtesën, zgjidhjen e problemeve, të menduarit dhe reagimet emocionale, shkruan abcnews.al.

Gjatë studimit, pjesëmarrësit u mblodhën rreth një qeni ndërsa ishin nën skaner. Studiuesit zbuluan se kishte një rritje më të fortë në aktivitetin e trurit kur qeni ishte afër. Ky studim tregon se sa të mrekullueshme janë në të vërtetë kafshët, sepse ato mund të rrisin aktivitetin kognitiv dhe emocional në trurin e njeriut.

Edhe pse pronarët e kafshëve shtëpiake tashmë e dinë se sa e mrekullueshme është të përkëdhelësh një qen, është mirë të dimë se aspektet pozitive të një marrëdhënieje me një qen janë të pafundme – ashtu si dashuria e tyre për ne. /abcnews.al