Nga Theresa May, te Trump dhe Johnson, aftësitë e 7 liderëve botërorë: Kush kërcen më mirë

schedule19:58 - 18 Gusht, 2022

schedule 19:58 - 18 Gusht, 2022

Kush lider kërcen më mirë? Pak orë pas publikimit të videos ku shfaqet duke kërcyer kryeministrja finlandeze Sanna Marin, Politico tenton t’i përgjigjet kësaj pyetjeje. Në fakt, media vendos shtatë politikanë në listë dhe i gjykon në bazë të aftësive të tyre në kërcim. Titulli i artikullit është: “Dancing with the stars: lëvizjet e kërcimit të 7 liderëve botërorë”.

“Jo të gjithë mund të kërcejnë si kryeministrja finlandeze Sanna Marin”, vëren Politico, duke shtuar se liderët e vendeve dhe qeverive kanë përdorur raste të ndryshme “për të treguar aftësitë e tyre të kërcimit – ose mungesën e tyre”.

“Juria” e Politico gjykon lëvizjet e shtatë liderëve, duke i renditur në rend zbritës, nga balerini më i mirë tek më i ngathët.

Sana Marin 5/5

Sipas Politico kryeministrja e Finlandës ka marrë vlerësimin më të lartë.

Theresa May 3/5

Ish-kryeministrja britanike Theresa May kërceu me këngën “Dancing Queen” të ABBA-s ndërsa po ecte nëpër skenë në konferencën e partisë Konservatore në vitin 2018. Ajo gjithashtu kishte kërcyer me të njëjtën këngë gjatë një udhëtimi në Nairobi.

Boris Yeltsin 3/5

Në gjurmët e fushatës në vitin 1996, ish-presidenti rus Boris Yeltsin kërceu një version të hershëm të “Gangnam Style”, siç e tha Washington Post.

“Ne do t’i japim 3 nga 5 për inovacion dhe mundësinë që ai frymëzoi Psy për të krijuar një version korean, i cili u bë një hit i madh 15 vjet më vonë”, shkruan Politico.

Boris Johnson 2/5

Në listë është edhe kryeministri në largim i Britanisë së Madhe, Boris Johnson. “Johnson, i cili do të largohet nga Downing Street në shtator, pasi u rrëzua si kryeministër britanik nga kolegët konservatorë, u pa duke kërcyer në një video nga fundi i korrikut gjatë një dasme. Juria na dha 2 nga 5: Për një kërcim të parë në dasmë, ne do të prisnim më shumë koordinim”, thekson Politico.

Dmitry Medvedev 2/5

Dmitry Medvedev u bë viral në vitin 2011 kur një video u postua në YouTube teksa ai kërcente me “American Boy” nga grupi pop rus Kombinaciya në një festë. “Në video, ish-presidenti i Rusisë dridhet në mënyrë të sikletshme nga njëra anë në tjetrën dhe tund krahët pa qëllim”, shkruan Politico, e cila e vlerëson atë 2/5.

Emmanuel Macron 2/5

Gjatë një vizite në Lagos në vitin 2018, presidenti francez Emmanuel Macron ishte i ftuar në skenë nga muzikanti Afrobeat Femi Kuti. “Nuk duket sikur e priste. Kuti jep një performancë të gjallë, ndërsa Macron përdor plotësisht lëvizjen e tij unike të kërcimit: qëndrimi i ngathët” thekson Politico, duke i dhënë Emmanuel Macron një “2/5”.

Donald Trump 1/5

I fundit në listën e Politico është ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump. Kur ish-presidenti amerikan doli nga shkallët lëvizëse në Kullën Trump në vitin 2015 dhe njoftoi se do të kandidonte për president të Shteteve të Bashkuara, ai me siguri nuk mendoi se kjo do të përfshinte pjesëmarrjen në një kërcim ceremonial me shpata në Arabinë Saudite.

“Trump nuk kërcen me shpatën, por e përdor atë ndërsa lëviz me shpërfillje të plotë për kohën apo ritmin. Ne i japim një pikë sepse ai nuk vrau askënd dhe nuk ia preu kokën aksidentalisht vetes”, thekson Politico.

/abcnews.al