Newcastle ishte zgjedhja e dytë e pronësisë së re

schedule18:52 - 5 Tetor, 2022

schedule 18:52 - 5 Tetor, 2022

Potencialisht klubi më i pasur në botë, Newcastle ndryshoi pronësinë pothuajse një vit më parë. Ardhja e parave arabe, nga PIF, ka ndryshuar të tashmen e Newcastle-it, aktualisht i shtati në tabelë, shkruan abcnews.al.

Megjithatë, historia mund të kishte qenë shumë ndryshe. Siç thekson The Athletic, Newcastle nuk ishte opsioni i parë i Fondit sovran saudit, një institucion i kontrolluar nga monarkia e vendit.

Kështu, PIF iu ofrua 30% e një klubi të Premierligës, që mund të ishte Manchester United, për 800 milionë euro. Një operacion shumë më i shtrenjtë se Newcastle, i vendosur në 350 milion € për 80%. Thashethemet që u konfirmuan nga Al-Rumayyan, guvernator i PIF: Meqë ra fjala, nuk ishte oferta e parë që morëm për një ekip futbolli. Ne po kërkojmë edhe në Itali, Francë dhe Britani të Madhe”. /G.D abcnews.al/