Nëse konsumoni këto ushqime para gjumit do të mbani larg “ëndrrat e këqija”

schedule23:40 - 20 Shtator, 2022

schedule 23:40 - 20 Shtator, 2022

Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë pasi përveç pushimit dhe rikuperimit, shumë procese më të rëndësishme ndodhin gjatë orëve që flemë.

Megjithatë, nëse gjumi ynë është i pakët ose i cilësisë së dobët, trupi ynë së shpejti do të fillojë të vuajë.

Por si mund ta përmirësojmë gjumin tonë nëpërmjet të ushqyerit? Ja disa ushqime që do të na ndihmojnë.

Bajame

Bajamet përmbajnë melatoninë, e cila rregullon orën tonë të brendshme dhe dërgon një sinjal në tru që duhet të përgatitemi për gjumë.

Gjeli i detit

Gjeli i detit përmban aminoacidin triptofan, i cili rrit prodhimin e melatoninës. Për më tepër, proteinat e gjelit të detit mund të ndihmojnë gjithashtu, pasi ka prova që disa proteina para gjumit mund të zvogëlojnë numrin e herëve që zgjohemi gjatë natës.

Kamomili

Çaji i kamomilit ka antioksidantë, të cilët reduktojnë pagjumësinë, por edhe simptomat e depresionit, por mençuria e tij verifikohet edhe nga ekspertët.

Aktinium

Ai përmban shumë pak kalori, por shumë vitaminë C, si dhe substanca antioksidante që mund të na ndihmojnë të kemi një gjumë më cilësor.

Salmoni

Yndyrnat e tyre omega-3 kanë veti të forta anti-inflamatore dhe përmbajnë vitaminë D. Kur këto të dyja kombinohen, cilësia e gjumit tonë përmirësohet, pasi ato rrisin nivelet e serotoninës.

Arra

Përfitimet e tyre të gjumit janë për shkak të tre gjërave: yndyrave të tyre omega-3, proteinave të tyre dhe sasive të mëdha të melatoninës që përmbajnë. Në fakt, është një nga burimet më të mira dietike të melatoninës.