Nëse ju bien qerpikët, tre gjëra duhet të ndaloni së bërë

schedule13:22 - 27 Qershor, 2022

schedule 13:22 - 27 Qershor, 2022

Qerpikët janë shumë të ndjeshëm dhe të brishtë dhe një pikë që zakonisht e vuani dhe nuk ju intereson. Ajo që bëni zakonisht është të vendosni rimel dhe kaq. Nuk i hidratoni dhe nuk kujdeseni për to që të rriten siç duhet dhe të mbeten të buta. Ju kemi thënë disa herë që duhet të përdorni një bazë para rimelit dhe t’i lini të qetë për disa ditë në vit. Pushimet, për shembull, janë një mundësi e shkëlqyer.

Në këtë postim, megjithatë, do t’i referohemi tre zakoneve të këqija që keni në lidhje me qerpikët, të cilat duhet t’i ndaloni sa më shpejt, veçanërisht nëse ata kanë rënë kohët e fundit.

Pastrues i duhur i make-up-it: Asnjëherë mos flini pa hequr as gjurmën më të vogël të maskarës nga qerpikët tuaj. Është i nevojshëm përdorimi i produktit special për sytë dhe akoma më mirë nëse është bifazik pasi përmban përbërës që i ushqejnë dhe i mbrojnë. Përhapeni një sasi të vogël në një tabaka dhe vendoseni butësisht në sy. Ju ndaloni vetëm kur është krejtësisht i pastër.

Vuani qerpikët si dhe sytë duke i fërkuar: Si qerpikët ashtu edhe zona e syve kanë nevojë për vëmendje të veçantë. I fërkoni sytë me furi, sidomos nëse keni kaluar disa orë para kompjuterit. Ne ju kuptojmë, por ju lutemi ndaloni atë sot. Bëni të njëjtën gjë në momentin e heqjes së make-up-it. Mos e fërkoni me pambuk ose produkt pastrimi të lagësht. Thjesht prekni dhe prekni./abcnews.al