Në ligën e Kilit portieri shënon nga porta në portë dhe mund të futet në Librin e Rekordeve Guinness

schedule23:20 - 20 Mars, 2023

schedule 23:20 - 20 Mars, 2023

Portieri i klubit kilian Cabresal, Leandro Requena ka vënë re se portieri kundërshtar ka shkuar shumë përtej zonës së penalltisë, dhe e ka goditur topin me forcë në portën kundërshtare.

Distanca nga vendi i goditjes deri në vijën e portës ishte 101 metra, që është një rekord në historinë e futbollit, i cili tashmë duhet të konfirmohet nga Libri i Rekordeve Guinness.

Rekordi i mëparshëm ishte 96.1 metra dhe i përkiste portierit të portierit të Newport-it nga liga e 4-të e Anglisë. /G.D abcnews.al/