Në këtë mënyrë do të qëndroni më rehat mbi takat tuaja të larta

schedule21:10 - 16 Shtator, 2021

schedule 21:10 - 16 Shtator, 2021

Nuk është aspak e lehtë të veshësh taka. Karantina me çorapet dhe pantoflat e saj të rehatshme duket se ka mbaruar, por moda ende mban fort tendencat që u shfaqën për shkak të koronavirusit.

Linja të gjera, këpucë të mrekullueshme të sheshta, pëlhura të buta.

Në përgjithësi, është gjithmonë më mirë të mos qëndroni me taka për një kohë të gjatë. Gjithashtu, ekspertët rekomandojnë që të mos vishni taka shumë të larta, për të shmangur problemet e mundshme shëndetësore.

Sekretet e mëposhtme, megjithatë, do t’ju ndihmojnë të qëndroni “në lartësinë tuaj” gjithnjë e më të rehatshme:

Mos i hiqni takat sepse jeni të lodhur

Mund të tingëllojë e çuditshme, por në momentin që heq takat për të pushuar pak, pikërisht në atë moment dhimbja do të përshkallëzohet! Pasi të keni hequr takat, inflamacioni përkeqësohet. Do të ndjeni një përmirësim gradual të dhimbjes.

Megjithatë, sapo të vendosni përsëri këpucët, dhimbja do të jetë shumë më e madhe. Kjo ndodh sepse këmbët tuaja nuk do të përshtaten aq lehtë sa dikur.

 Provoni këpucët tuaja të reja paraprakisht

Nëse po mendoni të vishni këpucët tuaja të reja në një rast të veçantë, kushtojini vëmendje të veçantë nëse po flasim për taka.

Nëse rasti është një festë ose ngjarje tjetër ku do të qëndroni në këmbë ose do të ecni pjesën më të madhe të natës, është mirë që të provoni dhe “hapni” takat tuaja para ngjarjes. Prandaj, ne ju këshillojmë që t’i përdorni më herët, gjithnjë e më shumë çdo herë, në mënyrë që të mësoheni me to.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse nuk vish shpesh taka. Përndryshe, ato patjetër do t’ju “vrasin” dhe do të merrni shumë kallo, flluska dhe plagë, ndërsa në të njëjtën kohë do të lodheni shumë shpejt.

Provojini gjithmonë disa herë dhe vishini në shtëpi që të përshtaten me këmbët tuaja.

Sigurohuni që të vishni madhësinë e duhur

Edhe pse mund të duket e qartë, njerëzit shpesh bëjnë gabim duke veshur madhësinë e gabuar të këpucëve.

Ndoshta sepse këpucët që duam vërtet janë të disponueshme vetëm në madhësi të ndryshme ose thjesht sepse nuk e dimë madhësinë e duhur.

Është shumë e rëndësishme të dini madhësinë e duhur për ju. Në këtë mënyrë, ju do të shmangni prerjen dhe ngushtimin, duke përfunduar duke i lënë ata të harruar diku në pjesën e pasme të dollapit tuaj.

Për ta bërë këtë, provoni të ecni mbi to për një kohë para se t’i blini ato. Duhet të siguroheni që thembrat tuaja të mos rrëshqasin brenda ose jashtë dhe këpucët tuaja të mos ju ngushtojnë gishtërinjtë.

I vendosim në frigorifer për t’i bërë më të buta

Ndonjëherë takat janë bërë nga materiale shumë të forta që nuk përshtaten lehtë në këmbë. Kjo mund të shkaktojë plagë në këmbët tuaja për shkak të fërkimit.

Për t’u siguruar që kjo të mos ndodhë, vendosini në frigorifer me dy qese uji brenda.

Ju gjithashtu mund të vendosni disa copa gazete brenda, pak të lagura, dhe t’i lini jashtë dollapit për një javë para rastit kur i vishni.

Në këtë mënyrë, materiali i tyre i ndërtimit do të bëhet pak më fleksibël, do të përshtatet më lehtë në këmbën tuaj dhe do të shkaktojë më pak fërkime.

Shmangni fërkimin me përdorimin e kremit hidratues

Para se të përdorni takat tuaja, aplikoni një sasi të mirë kremi hidratues në këmbët tuaja dhe gjithashtu fërkojini pak brenda këpucëve në mënyrë që materiali të zbutet pak.

Lëreni të thahet plotësisht dhe më pas vendosni takat tuaja. Duke e bërë këtë, lëkura juaj do të mbetet e hidratuar dhe nuk do të pësojë shumë fërkime gjatë përdorimit./abcnews.al