Në këtë mënyrë, do ta mbani shtëpinë tuaj të ngrohtë në dimër

schedule12:56 - 25 Tetor, 2021

schedule 12:56 - 25 Tetor, 2021

Me disa lëvizje të zgjuara, mund ta bëni shtëpinë tuaj më të ngrohtë gjatë dimrit. Këto truke mund të kursejnë energji dhe para.

1. Mos e ajrosni shtëpinë kur jashtë është shumë nxehtë ose shumë ftohtë.

2. Krijoni hije natyrale për tarracat dhe kopshtet duke mbjellë bimë gjetherënëse, të cilat do të mbrojnë anët lindore të shtëpisë. Në dimër do të mbeten pa gjethe, do ta lënë diellin të ngrohë shtëpinë, duke ndihmuar në mënyrë natyrale në rritjen e temperaturës së brendshme.

3. Kujdesuni për izolimin efektiv të çatisë, pasi ngrohja ose ftohja mund të rrjedhë deri në 40% nga çatia.

4. Shtroni qilima në çdo zonë të shtëpisë. Kjo do të parandalojë humbjen e nxehtësisë përmes dyshemesë.

5. Mbuloni dritaret me perde prej pëlhure të rëndë e të trashë që do të bllokojë nxehtësinë në dhomë.

6. Nëse jeni në proces të ndërtimit ose rinovimit të shtëpisë tuaj, zgjidhni dritaret me dopio xham. Xhami i dyfishtë do të sigurojë një temperaturë konstante në shtëpi. /abcnews.al