Në cilat ushqime sheqeri është i fshehtë

schedule14:53 - 10 Korrik, 2021

schedule 14:53 - 10 Korrik, 2021

Marrja e shtuar e sheqerit jo vetëm që krijon një problem në peshë, por gjithashtu krijon terren për shfaqjen e diabetit. Thjesht shmangia e ëmbëlsirave, apo ushqimeve që ne tashmë i dimë se janë të ëmbla, nuk duket se janë të mjaftueshme. Nëse kemi sheqer të lartë në gjak, ose nëse kemi diabet, ose nëse për ndonjë arsye duam të kufizojmë sheqerin në dietën tonë, atëherë duhet të dimë se ka ushqime që përmbajnë sheqer të mjaftueshëm dhe le të mos jenë të ëmbla.

Salca

Mund të jenë të kripura dhe jo të ëmbla, por shumë salca përmbajnë 6-12 gram sheqer për gjysmë filxhani. Kjo është e njëjta sasi që do të merrni nga një cookie copë çokollate.

Shufra drithërash

Kontrolloni paketimin e tyre për përbërës të tillë si shurup misri, sheqer kafe, mjaltë, shurup sheqeri kafe, dekstrozë dhe fruktozë. Disa shufra, në fakt, kanë një shtresë kos, ose çokollatë, ose copa çokollate. E gjithë kjo ngre përmbajtjen e sheqerit në shufrat e drithërave në 8-12 gram për racion.

Vajrat e sallatave

Vajrat më të ëmbla mund të kenë 5-7 gram sheqer në vetëm dy lugë.

Drithëra në mëngjes

Edhe më të shëndetshmit (me tërshërë, misër dhe krunde) përmbajnë 10-20 gram sheqer për filxhan. Mos shikoni se çfarë thonë kutitë e drithërave me shkronja të mëdha. Gjithmonë kontrolloni informacionin me përbërësit e tyre.

Kompostot e frutave

Ato përmbajnë rreth 40 gram sheqer për filxhan. Edhe nëse e kulloni frutin nga shurupi, të paktën 15 gram sheqer për filxhan mbeten./abcnews.al