Ndoshta nuk e dini, por këto ushqime mund të futen në ngrirje

schedule20:44 - 25 Nëntor, 2020

schedule 20:44 - 25 Nëntor, 2020

Frigoriferi është një nga zgjidhjet më kursyese pasi në të mund të ruani shumë ushqime dhe t’i përdorni më vonë. Dhe e vërteta është se shumica e tyre mund të futen në frigorifer.

Ju madje nuk mund ta dini se ata po vijnë brenda. Shikoni cilat janë ato dhe si mund t’i ngrini siç duhet:

Banane

Kur të shihni se fillojnë dhe piqen, pritini në feta. Më pas ruajini në një qese ushqimi dhe vendosini në frigorifer, ku mund të qëndrojnë deri në 2 muaj.

Karrota

Së pari, lani mirë dhe prerë në copa të vogla. Pastaj, përvëlojini, kullojini dhe pasi të thahen, vendosini në një qese ushqimi dhe vendosini në frigorifer. Për një vit të tërë mund të keni karrota për të ngrënë.

Gjalpë

Gjalpi futet në ngrirje, me paketimin që keni blerë. Mund të qëndrojë deri në 9 muaj në të. l.k/abcnews.al