Ndodh surpriza, Luçiano Boçi thyen herësin në Elbasan, cilin kandidat skualifikon

schedule22:53 - 28 Prill, 2021

schedule 22:53 - 28 Prill, 2021

Kandidati i Partisë Demokratike në qarkun e Elbasanit, Luçiano Boçi ka thyer herësin, duke u bërë kështu kandidati i parë jo i përfshirë në listat fituese që mund të provojë të hyjë në Parlament me votat preferenciale.

Kujtojmë se risia e këtyre zgjedhjeve ishte pikërisht vota preferenciale ku qytetarët patën mundësinë që përtej partisë politike të votojnë edhe kandidatin e tyre të preferuar. Lidhur me Elbasanin votuesit kanë preferuar Luçiano Boçin duke i dhënë atij 9756 vota deri më tani një shifër kjo që thyen herësin që në Elbasan është 9646 vota.

Kështu Luçiano Boçit i lind e drejta që të sfidojë dhe të marrë mandatin e Eugen Isajt i cili ka marrë 2819. Ashtu siç parashikohet në Kodin Zgjedhor, një kandidat që thyen herësin merr mandatin e kandidatit mashkull që ka dalë fitues nga lista e partisë, por që ka më pak vota. Në këtë rast ai që ka më pak vota është Eugen ISaj. Kujtojmë se e njëjta formulë nuk funksionon për kandidatet gra.

LUÇIANO BOÇI  PD-AN  9,756 vota

Kandidatët që kanë marrë 6 mandate për PD në Elbasan:

1. Gazment Bardhi 3586

2. Flutura Açka  1572

3. Lefter Gështenja 4981

4. Dashnor Sula 7303

5. Eugen Isaj 2819

6. Zheni Gjergji 1878/  /abcnews.al/