Ndërron jetë në moshën 85 vjeçare ish-presidenti i Afrikës së Jugut dhe fituesi i Nobelit për Paqen

schedule12:12 - 11 Nëntor, 2021

schedule 12:12 - 11 Nëntor, 2021

Frederic de Klerk, ish presidenti i Afrikës së Jugut dhe një person kyç në tranzicionin e vendit drejt demokracisë, ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçare. Në një deklaratë të shpërndarë nga fondacioni  thuhet se ish-presidenti ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij pas betejës me kancerin.

“Ish-presidenti FW de Klerk vdiq në shtëpinë e tij në Fresnaye këtë mëngjes pas një betejë të gjatë kundër kancerit”, tha në një deklaratë fondacioni i tij.

De Klerk shërbeu si kreu i shtetit nga shtatori i 1989 deri në maj 1994. De Klerk, djali i një senatori dhe ministrit të Partisë Kombëtare, u bë pjesë e Parlamentit në vitin 1972. Ai u emërua në kabinetin e kryeministrit John Vorster në 1978 dhe mbajti pozicione të ndryshme, duke përfshirë Ministrin e Arsimit Kombëtar.

De Klerk ishte gjithashtu një anëtar i Broederbond, organizata e fshehtë afrikane që atëherë ishte aktive në politikë. Ai pasoi PW Botha si lider i Partisë Kombëtare në shkurt 1989 pasi Botha pësoi një goditje në tru dhe dha dorëheqjen nga udhëheqja e partisë. Ai u bë president shtatë muaj më vonë pasi Botha u largua nga posti dhe Partia Kombëtare fitoi zgjedhjet më një diferencë shumë të vogël, raporton abcnews.al

Ai fitoi çmimin Nobel të Paqes në vitin 1993. De Klerk u tërhoq nga politika  në gusht 1997. Pas karrierës së tij politike, ai krijoi një fondacion në emrin e tij. Ai gjithashtu u përfshi në një iniciativë udhëheqëse globale, e përbërë nga ish-krerë shtetesh që avokuan për sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut.

/abcnews.al