Ndahet nga jeta në moshën 67-vjeçare publicisti Arben Xoxa

schedule16:00 - 24 Shkurt, 2019

schedule 16:00 - 24 Shkurt, 2019

Është ndarë nga jeta në moshën 67-vjeçare publicist Arben Xoxa. I biri i shkrimtarit Jakov Xoxa dhe babai i Ajola Xoxës, ai ishte një prej personaliteteve të spikatura të mendimit kritik shqiptar. Arben Xoxa studioi gjuhë-letërsi dhe u specializua si kritik arti, me rezultate të shkëlqyera. Më pas punoi për shumë vite si pedagog në Universitetin e Tiranës, drejtues në Ministrinë e Arsimit, Akademinë e Shkencave, dhe pas prej vitit 1996 si Drejtor i Shtëpisë Botuese Enciklopedike, ku iu përkushtua botimit të veprave ndriçuese mbi historinë dhe çështjen shqiptare

Që në rini e deri vonë ishte i angazhuar në shtypin vendas dhe të huaj, duke botuar qindra shkrime dhe studime. Homazhet  ne nder te tij do te zhvillohen të hënën ora 10.00 prane Akademise se Shkencave./abcnews.al