NASA zbulon stacionin hapësinor të gjeneratës tjetër

schedule10:43 - 24 Prill, 2021

schedule 10:43 - 24 Prill, 2021

NASA ka zbuluar disa imazhe të stacionit të ri hapësinor që do të rrotullohet rreth Hënës. “Lunar Gateway do të nisë në vitin 2024 si pjesë e programit të saj, Armetis, duke hedhur kështu hapat e parë njerëzorë në sipërfaqen e Hënës që nga viti 1972.

Nasa ndan imazhe të stacionit hapësinor Lunar Gateway

NASA shpreson se stacioni do të shërbejë si një pikë themelore për udhëtime më të hollësishme në hapësirë. “Gateway do të jetë baza jonë e shtëpisë në orbitën hënore, është moduli i komandës dhe shërbimit për misionet në sipërfaqen e Hënës.

Stacioni hapësinor Gateway

“Përdorimi i tij si një port për sistemin e uljes njerëzore, orbita e saj rreth Hënës do të na japë hyrje në sipërfaqen hënore.”, tha administratori i NASA-s, Jim Bridenstine. NASA dëshiron që programi Artemis të shërbejë si një provë për teknologjinë që përfundimisht do të ndihmojë njerëzit të udhëtojnë dhe të jetojnë në Mars.

Stacioni Hapësinor Gateway

Porta Hënore

Porta Hënore

/abcnews.al