NASA jep 415 milionë dollarë për të financuar tre stacione hapësinore komerciale

schedule12:47 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 12:47 - 3 Dhjetor, 2021

NASA të enjten u dha tre kompanive qindra miliona dollarë për të zhvilluar stacione hapësinore komerciale që shpreson se përfundimisht do të zëvendësojnë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​i cili do të dalë në pension rreth fundit të dekadës.

Blue Origin e Jeff Bezos, kompania e hapësirës ajrore Nanoracks dhe kontraktori i mbrojtjes Northrop Grumman fituan 130 milionë dollarë, 160 milionë dollarë dhe 125.6 milionë dollarë respektivisht kontrata për të zhvilluar postat e tyre orbitale.

Një kompani e katërt, Axiom Space, iu dha më parë një kontratë prej 140 milionë dollarësh.

Agjencia hapësinore amerikane po i kthehet gjithnjë e më shumë industrisë private për të zhvilluar pajisje që dikur e ka prodhuar vetë, në mënyrë që të reduktojë kostot dhe të fokusohet në qëllimet e saj ambicioze, të cilat përfshijnë ndërtimin e habitateve në Hënë dhe përgatitjen për një mision me ekuipazh në Mars.

“Ne jemi në partneritet me kompanitë amerikane për të zhvilluar destinacionet hapësinore ku njerëzit mund të vizitojnë, jetojnë dhe punojnë, duke i mundësuar NASA-s të vazhdojë të hapë një rrugë në hapësirë ​​për të mirën e njerëzimit duke nxitur aktivitetin tregtar në hapësirë,” tha shefi i NASA-s, Bill Nelson. nje deklarate.

“Këto çmime do të ndihmojnë që Shtetet e Bashkuara të kenë një prani të vazhdueshme njerëzore” në orbitën e ulët të Tokës, tha Phil McAlister, drejtor i fluturimeve komerciale të NASA-s në hapësirë. “Një hendek do të ishte keq.”

Blue Origin po bashkëpunon me Sierra Space për të zhvilluar Orbital Reef, i cili do të strehojë deri në 10 njerëz në gjysmën e dytë të dekadës. Ai është përshkruar si “një park biznesi me përdorim të përzier në hapësirë” që do të mbështesë kërkimin dhe prodhimin e mikrogravitetit.

Fakte për Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Stacioni hapësinor i Nanoracks, të cilin po e zhvillon me Voyager Space dhe Lockheed Martin, quhet “Starlab”.

Nanoracks synon nisjen për vitin 2027 dhe parashikon një laborator biologjie, një laborator të banimit të bimëve, një laborator të kërkimit të shkencave fizike dhe materialeve dhe një zonë të hapur pune.

Northrop Grumman, i cili tashmë ka zhvilluar një anije kozmike të quajtur Cygnus që ofron dërgesa ngarkesash në ISS, planifikon të ndërtojë modulin e stacionit të tij për modul, duke përfshirë zona për shkencën, turizmin dhe eksperimentimin industrial.

Asnjë nga kompanitë nuk ka dhënë një vlerësim për koston totale të zhvillimit të stacioneve hapësinore.

McAlister tha se kontributi financiar i NASA-s për projektet nuk do të kalojë 40 përqind.

“Shuma e investuar sot nga NASA për të nisur këtë program është e vogël në krahasim me paratë që do të kërkohen,” tha Brent Sherwood, nënkryetar i lartë i programeve të zhvillimit të avancuar të Blue Origin.

Kanë kaluar 21 vjet që nga mbërritja e banorëve të parë afatgjatë në ISS, një simbol i bashkëpunimit ndërkombëtar, veçanërisht midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

Aktualisht vlerësohet si i sigurt deri në vitin 2028 dhe administratori i ri Nelson ka thënë se shpreson se do të zgjasë deri në vitin 2030, kohë në të cilën NASA dëshiron që sektori tregtar të rritet dhe ta zëvendësojë atë./abcnews.al