NASA: Asteroidi sa piramida e Gizës do të kalojë “afër” Tokës

schedule22:53 - 25 Korrik, 2021

schedule 22:53 - 25 Korrik, 2021

Një asteroid masiv do të kalojë afër Tokës të dielën, tha NASA. Asteroidi GO20 i vitit 2008 është i gjatë rreth 220 metra, afërsisht sa Piramida e Madhe e Gizës. Asteroidi po kalon nëpër hapësirë me 29 mijë kilometra në orë dhe mund t’i afrohet Tokës rreth 4.5 milion kilometra.

Pra, në të vërtetë distanca është gati 20 herë sa distanca midis Tokës dhe Hënës. Asteroidët janë mbetjet e mbetjeve të mbetura nga formimi i sistemit diellor, të cilët qarkullojnë brenda sistemit dhe kalojnë nga Toka herë pas here. /abcnews.al