Nagatomo: Kemi ekipin më të mirë në historinë e Japonisë, nesër do e njohin të gjithë shpirtin tonë “samurai”

schedule18:27 - 4 Dhjetor, 2022

schedule 18:27 - 4 Dhjetor, 2022

Në konferencën për shtyp, përpara ndeshjes me Japonin, përvvec trajnerit Moriyasu, disa fjalë i ka thënë dhe mbrojtësi Nagatomo.

Ish-mbrojtësi i Interit është shprehur se në përballjen e nesërme me Kroacinë, gjithë bota do të shohë shpirtin “samurai” të lojtarëve japonezë.

“Para ndeshjes kundër Gjermanisë, unë injektova atë kurajo duke shtrënguar duart me të gjithë para ndeshjes dhe të gjithë e patën. Ndjehem sikur mund të luftojmë së bashku më mirë se çdo ekip tjetër, dhe kjo është forca e Japonisë tani. Edhe nëse nuk luaj, do t’ua përcjell të gjithëve këtë guxim. Ata do të tregojnë lojën e tyre pasionante me shpirtin e tyre të zjarrtë luftarak. Përpara se një samurai të shkojë në betejë, ai përpunon armët dhe aftësitë e tij, dhe kur të vijë koha për të luftuar, nëse ai përballet me armikun dhe është i frikësuar, armët dhe aftësitë e tij përfundimisht do të bëhen të padobishme. Dhe aftësitë teknike janë gjithashtu të rëndësishme, por pa marrë parasysh sa i lustroni ato në katër vjet, nëse frikësoheni kur qëndroni në fushën e Kupës së Botës, nuk do të jeni në gjendje t’i përdorni ato aftësi. Për të përfituar sa më shumë nga aftësitë e secilit individ, ne kemi nevojë për atë guxim. Unë dua t’i tregoj botës shpirtin e japonezëve që po luftojnë me guxim. Kjo është mundësia më e mirë për t’i treguar botës trimërinë tonë. Ne duam që të gjithë në botë të shohin shpirtin tonë samurai.”,- është shprehur ish-futbollisti i Interit.

Më tej, Nagatomo foli dhe për “barrierën” e fazës së 1/16-ve, ku prej më shumë se dy edicionesh, Japonia nuk arrin do ta kalojë dhe këtë herë kundërshtari nuk është më pak i lehtë, duket ditur se përballë kanë nën-kampionët e Botës.

“Kam provuar dy herë deri më tani për të kapërcyer murin, por zhgënjimi është ende në zemrën time. Nuk e kam harruar kurrë. Gjithmonë ka qenë në zemrën time. Ka pasur shumë raste kur më ka shkuar në mendje. Sinqerisht, katër vitet e fundit kanë qenë më të dhimbshme për të. Ishte e dhimbshme sepse kisha një dëshirë të fortë për të kaluar. Ndjej se të gjithë e kemi kapërcyer atë dhimbje dhe se secili prej nesh është përmirësuar në mendje, teknikë dhe trup. Unë kam luajtur për kombëtaren për rreth 15 vjet, por mendoj se kjo skuadër është kthyer në një ekip që mund të them me besim dhe krenari se është ekipi më i fortë në historinë e Japonisë. Nesër dua të mposhtim Kroacinë dhe të shohim së bashku fazën e re. Shkruani një faqe të artë në historinë e futbollit japonez”,- u shpreh Nagatomo. /i.m /abcnews.al