Nadal fiton “Australian Open”, mposht Medvedev dhe shkruan historinë

schedule15:24 - 30 Janar, 2022

schedule 15:24 - 30 Janar, 2022

Rafael Nadal ka arritur të fitojë turneun e njohur “Australian Open”, pasi ka mposhtur në finale tenistin rus, Daniil Medvedev.

Tenisti spanjoll koleksionoi kështu 21 Grand Slam në karrierën e tij më shumë se çdo tenist tjetër, duke hyrë në histori, duke lënë

pas Rodger Federed dhe Novak Djokovic, të cilët kanë nga 20-të Grand Slam, me këtë të fundit që u përjashtua nga turneu.

Finalja nisi mirë për tenistin rus i cili fitoi edhe dy setet e para 6-2 dhe 7-6, ndërsa kundër përgjigjja nga Nadal erdhi menjëherë në setet e radhës, ku fitoi 6-4, 6-4 dhe setin final 7-5.

Përballja mes Nadal dhe Medvedev ka zgjatur 5 orë e 30 minuta, me fituesin që u vendos vetëm në fund të setit të 5-të mes dy tenistëve, me

në finalen e zhvilluar në Rod Laver Arena.

/f.a/abcnews.al