Motra e Kim Jong Un akuzon Ukrainën se po kërkon armë bërthamore

schedule15:26 - 1 Prill, 2023

schedule 15:26 - 1 Prill, 2023

Motra e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka akuzuar Ukrainën se po kërkon armë bërthamore, sipas mediave shtetërore.

Kim Yo Jong përmendi një raport për armë bërthamore që ka marrë deri më tani 600 firma, duke thënë se ishte një komplot politik nga zyra e Volodymyr Zelensky.

Motra e Kim, vetë një zyrtar i lartë i Koresë së Veriut, nuk dha asnjë provë për deklaratën, i cili duket se bazohet vetëm në një peticion publik në faqen e internetit të zyrës presidenciale të Ukrainës të enjten.

Peticioni pasoi një njoftim nga Vladimir Putin se Rusia planifikon të vendosë armë taktike bërthamore në Bjellorusinë fqinje. Koreja e Veriut ka krijuar lidhje më të ngushta me Kremlinin dhe ka mbështetur aneksimin e shpallur nga Moska.

Ukraina hoqi dorë nga armët e saj bërthamore në vitet 1990, pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Në këmbim, fuqitë botërore, përfshirë Rusinë, premtuan se nuk do të cenonin sigurinë e saj.

Një këshilltar për politikën e jashtme të zëvendëskryeministrit ukrainas tha se ky ishte “një gabim” në mars të vitit të kaluar, duke sugjeruar se Rusia nuk do të kishte pushtuar kurrë nëse Ukraina do të kishte mbajtur armët e saj bërthamore.

/abcnews.al