Moska vendos sanksione ndaj kryeministrit japonez

schedule12:09 - 4 Maj, 2022

schedule 12:09 - 4 Maj, 2022

Ministria e Jashtme ruse ka njoftuar sanksione kundër 63 japonezëve, përfshirë kryeministrin e vendit.

Fumio Kishida u përfshi në listë, së bashku me ministrin e jashtëm të Japonisë Yoshimasa Hayashi dhe ministrin e mbrojtjes Nobuo Kishi.

Zyrtarët janë të ndaluar për një kohë të pacaktuar të hyjnë në Rusi. Disa zyrtarë britanikë dhe amerikanë janë ndaluar gjithashtu nga vendi pasi Perëndimi vendosi sanksione të ashpra ndaj aseteve ruse si përgjigje të pushtimit të Ukrainës.

Joe Biden, Boris Johnson dhe Liz Truss janë ndër ndër të sanskionuarit. /abcnews.al